Diagram Ishikawy
DIAGRAM ISHIKAWY albo diagram ryby albo rybiej ości
Diagram Ishikawy nazywany jest także drzewem błędów .Na czym polega? Jest syntezą związków przyczynowo skutkowych jakie pojawiają się w firmach. Ten obrazowy przekaz ma na celu pokazanie zależności jakie pojawiają się na skutek kryzysów…które mogą mieć bardzo różne konsekwencje.
Kryzys ma prawo pojawić się zawsze i trudno jest czasami go przewidzieć…. Ale jeśli się pojawi…. Trzeba stawić mu czoła…
Ishikawa, rozpoczął od wskazania skutków.. czyli dla przykładu niefunkcjonalnego SPA, w którym nie chcą pracować Terapeuci bo nie mają odpowiedniego komfortu a goście stale skarżą się ,że jest za zimno, słychać hałas dochodzący z recepcji a dekoncentracja pracowników przejawia się w ocenie wykonanego zabiegu SPA… To jest ,kryzys na który złożyć się może kilka różnych ,wcześniej popełnionych błędów które warto jest przeanalizować aby nie powtórzyły się.
Ishikawa wyróżnił 5 przyczyn takiego tanu rzeczy, które należy prześledzić aby zrozumieć po co ,takie diagramy należy wykonać i co najważniejsze, wyciągnąć z nich wnioski.
Pierwsza przyczyna to” Monpower” czyli ludzie , którzy na etapie projektowym mogli, nie znając specyfiki pracy w SPA, mogli pominąć ważne kwestie które mają znaczenie dla osób tam pracujących. Brak wiedzy o wykonywaniu zabiegów od strony praktycznej może skutkować brakiem funkcjonalności takich stref i ma wymierne ,także finansowe konsekwencje, dla powodzenia prowadzonej w SPA działalności. Terapeuci nie chcą pracować w takich gabinetach a goście… skarżą się na brak komfortu. To powoduje ,że piękne wnętrza ,….świecą pustkami nie przynosząc zysków.
Druga przyczyna to „Methods”, czyli metody zastosowane podczas zabiegów. W przypadku polskich terapeutów SPA raczej tego bym się nie obawiała. Znają fach, wiedzą ,jak pracować i metody zabiegowe mają w przysłowiowym” małym placu”. Może okazać się ,że nie wszyscy mają kompetencje do wykonywania niektórych zabiegów, zwłaszcza masaży, ale można tak zaplanować zabiegi aby wykonywali tylko te zabiegi, które potrafią wykonać. Istotne jest zatem dobre przygotowanie grafika pracy w SPA, aby były w danym momencie osoby, które posiadają większe i mniejsze umiejętności w zakresie wykonywania zabiegów.
Trzecia przyczyna to „ Machinery” czyli urządzenia do zabiegów które powinny być sprawne a obsługujący je pracownicy SPA, znali ich….. instrukcję obsługi. Zdarza się, oczywiście ,że niektóre z nich mają awarie, ale ważne jest aby je jak najszybciej usunąć i w porę reagować na sygnały, że coś się z nimi dzieje. Inną kwestią, może być brak szkoleń z ich obsługi, które są niezbędne aby prawidłowo wykonać zabieg. Sytuacje takie ,czasami niestety ale mają miejsce.
Po czwarte” Materials” czyli produkty do zabiegów, które na czas powinny się w SPA znaleźć. Zdarzają się czasami sytuacje ,że nie mamy wszystkich produktów do zabiegów ale trzeba takie sytuacje przewidywać i w tym celu istotnym wydaje się ,przygotowanie minimalnych stanów magazynowych aby nie dopuszczać do braku w kosmetykach. Niekiedy to nie jest zawinione przez Managera SPA, ale przez dystrybutora marki albo producenta , który nie dostarczył na czas produktów profesjonalnych, wówczas z takiej sytuacji należy wyciągnąć wnioski, ale na pewno nie improwizować …. Dlatego polecam wówczas aby wycofać, czasowa takie zabiegi z MENU SPA i poczekać na brakujące produkty.
Po piąte: „Management” czyli zarządzanie SPA, które może powodować pewne zawirowania w SPA. Sposób prowadzenia usług SPA, przez kadrę zarządzającą ma istotne znaczenie dla sukcesu zespołu terapeutów. Poprawna komunikacja, sprawne reagowania na potrzeby oraz ,niekiedy zdolność przewidywania pewnych zdarzeń są bezcenną umiejętnością na tym stanowisku. Czasami nie każdy sobie umie z takim wyzwaniem poradzić. Opieszałość w podejmowaniu decyzji, czasami potrafi bardzo utrudnić pracę, całego zespołu i mieć wpływ na kryzys w SPA.
W literaturze podaje się jeszcze jeden element jakim jest „Enviroment” czyli środowisko , otoczenie SPA w jakim przyszło nam świadczyć usługi. Na kryzys w SPA może mieć to bardzo duże znaczenie i wymuszać pewne działania , których wcześniej nie przewidzieliśmy. Konkurencja oraz metody przez nią stosowane również można do tej grupy przyczyn zaliczyć.
Diagram Ishikawy jest doskonałym narzędziem do analizy dla managerów , którzy szukają odpowiedzi na pytania dotyczące braku sukcesów oraz niepowodzeń w swojej pracy. Można taki diagram zastosować także do analizy własnych doświadczeń, nie tylko zawodowych. Warto czasami pochylić się nad pewnymi zdarzeniami aby w przyszłości nie popełniać błędów, bo przecież nie zawsze wszystko nam wychodzi…. Kluczowe jest aby dostrzec problem i spróbować wyciągać z niego wnioski. Taki diagram może nam w tym pomóc ,dlatego warto z takich sprawdzonych narzędzi korzystać…